Робота бібліотеки
Бібліотечна інновація – це оригінальна, нестандартна ідея, методика, проект, які виходять за межі існуючих канонів і традиційних форм і відображають новий підхід до змісту організації бібліотечного обслуговування.
Сьогодні в Україні йде процес становлення нової системи освіти й виховання, зорієнтованої на входження у світовий освітній простір. У цих умовах бібліотекарю необхідно орієнтуватися в широкому аспекті інноваційних технологій, ідей, напрямків.
Комп'ютерні технології – необхідна умова формування сучасного іміджу шкільної бібліотеки. Наявність у бібліотеці сучасних технологій – безсумнівне свідоцтво того, що вона виходить на певний рівень інформатизації.
Комп’ютеризована бібліотека є центром виховання інформаційної культури підростаючого покоління.
Бібліотека с.Привільне обслуговує 500 користувачів, з них 179 - читачі - діти.
Бібліотека неодноразово брала участь та здобувала перемогу в різних районних та обласних конкурсах, а саме:
-
номінація «Історія одного села» - Всеукраїнський конкурс творчих робіт, 2005 р.
-
обласний тур Всеукраїнського конкурсу бібліотечних проектів «Молоді – для молодих» 2010 р.
-
«Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» - перемога в другому раунді конкурсу від програми «Бібліоміст» 2011 році.
Бібліотека – це найголовніше джерело інформації для педагогів та учнів. Тому бібліотекар приділяє велику увагу забезпеченню педагогічних працівників та учнів усіма необхідними матеріалами для уроків, до складання та написання планів, педрад, методичних об’єднань тощо.
Сьогодні бібліотекар має можливість задовольнити пізнавальні, професійні, дозвільні інтереси та запити за допомогою різноманітних джерел і численних відео- та аудіовізуальних каналів одержання інформації. Але ні кінофільми, ні теле- чи радіопередачі, ні дискотека не замінять спілкування з книгою.
Тому бібліотекар повинен урізноманітнювати форми роботи щодо залучення учнів до бібліотеки, систематичного читання, активізації їх пізнавальної діяльності, формування самостійних умінь та навичок. У своїй роботі в основному спираються на такі форми роботи:
-
діалог бібліотекаря із читачами й читачів між собою;
-
використання елементів дискусій;
-
ігрові моменти;
-
зворотний зв’язок між бібліотекарем і читачем;
-
залучення читачів до активної участі у проведенні масових заходів.
Також одним із напрямів роботи шкільної бібліотеки є формування бібліотечно - бібліографічних знань учнів:
-
ознайомлення з різними джерелами інформації та їх систематизація;
-
формування умінь та навичок роботи з довідковим апаратом, фондом бібліотеки, книгою, періодичними виданнями, інформацією на електронних носіях;
-
підвищення бібліотечної культури засобами бібліотечно - бібліографічних уроків;
-
координація дій бібліотеки з учнями щодо популяризації книги;
-
систематична робота із збереження навчальної літератури.
Співпраця зі школою
-
Бібліотека інформує педагогічний Колектив про нові надходження (списки в учительську)
-
Ознайомлення з наказом про перереєстрацію користувачів бібліотеки,
-
На допомогу навчальному процесу створено картотеку та електронну базу даних по кожному предмету та розробки уроків , виховних та масових заходів, кросворди, ігри.
-
Тематичні папки: з української мови перекази , та літератури, портрети та біографія зарубіжних письменників.
-
Книжкова виставка (постійно діюча) «Педагогічна орбіта» (посібники, тести)
-
Підбір літератури, інформації та книжкові виставки для проведення предметних тижнів.
-
Для учнів: папка «На канікули з книгою», «Куди піти вчитись»,
-
Спільно з вчителями проводяться літературні бесіди до річниці письменника,
-
З практичним психологом про права дітей (до дня захисту дітей),
-
З медпрацівником про шкідливі звички,
-
Проводяться рейд перевірки підручників три рази на рік,
-
Виступи на шкільних лінійках з оголошеннями та інформацією,
-
Бібліотека проводить ряд масових заходів у пришкільному таборі,
-
Тиждень дитячої книги.
-
Бібліотечні уроки.
Книга – це той найцінніший скарб і основне багатство, яким володіє бібліотека і через який впливає на серця та розум молоді. Завдання бібліотек – створити умови для задоволення та розвитку інформаційних потреб молоді.
Одним із засобів створення таких умов є масові заходи в бібліотеці: цікаві, захоплюючі, емоційні, зорієнтовані на особистість.
Масова робота виконує свої функції:
-
сприяє задоволенню і розвитку інформаційних потреб і запитів, зростанню кола пізнавальних читацьких інтересів, проведення дозвілля;
-
допомагає залученню нових читачів до бібліотеки;
-
здійснює рекламу бібліотеці, створює її імідж.
Проводячи масові заходи, бібліотеки задовольняють потреби молоді в освіті та самоосвіті, професійному вдосконаленні, розширенню світогляду, духовному, естетичному розвитку.
Досвід проведення масових заходів підтверджує, що їх ефективність залежить від активності читачів. Треба сміливіше використовувати оригінальні, близькі юнацтву форми роботи. А читачі юнацького віку віддають перевагу діалоговим, дискусійним, презентаціям, ігровим формам спілкування тому, що вони посилюють пізнавальну й читацьку активність, спонукають до самостійного мислення, вміння відстоювати особисту думку. Захоплюючі, емоційні заходи дають можливість позмагатися, поспілкуватися. Це - дискусійні інтерв'ю, дискусії, диспути, різноманітні конкурси, вікторини, бібліомарафони тощо.
Певні нововведення з’явилися в оформленні усних наочних форм рекомендації літератури, створенні невимушеної обстановки у спілкуванні. З’явились нетрадиційні форми популяризації книги. Такими є: власні розроблені презентації, книжкові та літературні аукціони, літературно-художні вернісажі, вікторини, літературний диліжанс, прес-діалог, виставки - вікторини тощо.
Особливість таких форм полягає в тому, що їм притаманні: новизна у назві, діалог бібліотекаря з читачами і читачів між собою, наявність елементів театралізації у викладі інформації, ігрові моменти, своєрідна атрибутика, що передає специфіку запропонованої форми, активна участь читачів у проведенні заходу. Досвід підтверджує, що ті заходи, де читачі були активними учасниками, виявилися для них найцікавішими.
Саме шкільна бібліотека сприяє роботі зі здібними та обдарованими учнями, дає можливість працювати з довідковою літературою. Вчителі школи разом з бібліотекаром проводять бібліографічні уроки, літературні конкурси, міні-шоу, інтегровані уроки, на яких вчать любити природу, берегти її, народознавчі бесіди
Під час проведення бібліотечно-бібліографічних уроків використовуються інформаційні технології, які надають можливість проводити цікаво такі уроки з використанням мультимедійних систем, застосовувати нетрадиційні форми роботи: відеофільм «Як твориться книга», презентація: «Книга чи комп’ютер», «Диво створене людиною», та ряд інших.
Коли проводяться бібліотечні заняття, учні завжди мають бути залучені до їх підготовки, самі складати вікторини, кросворди, ребуси з тієї чи іншої теми.
Вони самостійно опрацьовують ту літературу, яка потрібна для відповіді на запитання.
У процесі гри діти вболівають і співпереживають за спільну справу, вчаться бути терплячими та розуміти інших, виховується почуття дружби, поваги.
Запроваджуючи інноваційні технології переслідується мета – активізувати діалог з читачем та читачів між собою.
Хочеться зазначити, що форми роботи різні, але вони виховують художню культуру, допомагають учням зробити правильний вибір у житті.
Кожний проведений масовий захід – прищеплює учням смак до художнього слова, пізнати його багатство, красу, емоційну силу, неповторне звучання рідної мови.
Таким чином, різноманітність форм і методів, які використовуються у роботі бібліотеки навчального закладу, співпраця з педколективом та класними керівниками, застосування інноваційних методик під час проведення бібліотечних уроків та масових заходів, не лише сприяє формуванню творчих якостей читачів, але й стає підґрунтям для реалізації проявів дитячої творчості.
Протягом багатьох років одним з пріоритетних напрямків роботи у бібліотеці, є робота з дітьми та краєзнавство. Для дітей обладнано в бібліотеці ігровий куточок, де дошкільники та молодші школярі мають можливість цікаво та змістовно провести вільний час. Граючись читати, складати пазли, та грати розвиваючі ігри.
Також при бібліотеці спільно з Привільненською ЗОШ І-ІІІ ст. діє краєзнавчий гурток «Дослідник», який крім пошуково - дослідницької роботи та популяризації краєзнавства ставить за мету змістовне проведення дозвілля шляхом проведення екскурсій, формування фотоальбомів з мальовничими краєвидами села тощо.
Краєзнавство допомагає дітям усвідомити нерозривний зв'язок, єдність історії свого села чи міста з історією та сьогоденням країни; відчути причетність до них кожної людини, кожної родини; визнати своїм найпершим обов'язком, честю, стати гідним послідовником кращих традицій рідного краю.
За допомогою Інтернету члени гуртка мають можливість висвітлювати цікаву інформацію на сайті бібліотеки с.Привільне .
Мета та завдання впровадження нової форми роботи (послуги).
Саме краєзнавство здатне репрезентувати всьому світові багатство національної історико-культурної спадщини рідного краю, зацікавити нею широкі верстви населення, насамперед, молодь, відродити “з руїни” унікальні, занедбані об'єкти старовини
Мета роботи передбачає виконання таких завдань:
-
Дослідити значення краєзнавчої роботи в загальноосвітній школі;
-
Визначити методичні основи краєзнавчої роботи;
-
Визначити і дослідити форми краєзнавчої роботи та краєзнавчих досліджень учнів в поза навчальний час;
-
Дослідити практику використання краєзнавчого матеріалу;
Краєзнавство допомагає дітям усвідомити нерозривний зв'язок, єдність історії свого села чи міста з історією та сьогоденням країни; відчути причетність до них кожної людини, кожної родини; визнати своїм найпершим обов'язком, честю стати гідним послідовником кращих традицій рідного краю. Через призму дослідження подій в окремих місцевостях краєзнавство сприяє глибокому і всебічному вивченню яскравої, але непростої історії нашої краю, осмисленню її ролі на тлі європейської і світової культури, прилученню підростаючого покоління до духовної та історичної скарбниці свого народу.
Особливостями інноваційних технологій використання краєзнавства у навчально–виховному процесі є те, що:
-
змінюється роль учителя, як керівника навчально – виховного процесу (учень сам стає керівником краєзнавчого пошуку);
-
основою краєзнавчої роботи є не засвоєння певної суми знань, а розвиток особистості та опанування продуктивними способами діяльності;
-
максимально використовується особистий досвід учня, розвивається його творче мислення, зростає його внутрішня мотивація отримання нових знань та навичок;
-
зміст краєзнавчої роботи з прикладної площини переходить в більш теоретичну.
Від цілеспрямованої діяльності бібліотекара залежить, що знатимуть пересічні громадяни про місцеві об'єкти національної спадщини, з яких джерел черпатимуть краєзнавчу інформацію.
Година цікавих повідомлень:
-
Презентація місцевих краєзнавчих ресурсів;
-
Відпочинок в українському селі;
-
Моє село (місто) (екскурсія по населеному пункту);
-
Сільський туризм;
-
На рибалку у село;
-
Українське село запрошує;
-
Розповідь про місцевих краєзнавців.
-
Огляд книжкової виставки “Туристичні ресурси краю”.
-
Екскурсія по місту або до краєзнавчого музею.
На даний час коли в бібліотеці є нова комп'ютерна техніка та підключено до глобальної мережі Інтернет. Це дає підстави стверджувати: що бібліотека працює у новому електронному середовищі.
Електронне середовище, створюючи додаткові можливості для бібліотеки, вимагає певного корегування сучасної концепції бібліотечного краєзнавства в цілому та визначення стратегічних напрямів розвитку краєзнавчої діяльності бібліотеки.
Однак найсуттєвіше її вплив виявляється в:
-
удосконаленні складу краєзнавчих ресурсів;
-
покращенні обміну краєзнавчою інформацією;
-
підвищенні доступності краєзнавчих ресурсів;
-
покращенні зберігання краєзнавчої документованої інформації та ін.
Основна місія нашої бібліотеки – навчити користувачів цінувати книгу, відчувати в ній щоденну потребу. Бібліотека повинна бути другою домівкою для учнів та основним місцем відпочинку молоді. Свою основну роботу ми спрямовуємо на запровадження нових форм і методів популяризації літератури, задоволення читацьких запитів та проведення цікавого дозвілля у нашій бібліотеці. Важливим напрямом у своїй діяльності відзначаємо активну участь у громадському та культурному житті селища.
Свою діяльність щоденно аналізуємо за такими показниками:
-
кількість читачів;
-
число відвідувань;
-
всього видано літератури;
-
в т.ч. книг, періодичних видань, АВМ, електронних видань;
-
галузевої та художньої літератури рос. та укр. мовами
Треба зазначити, що резерви бібліотеки в справі інформаційної роботи далеко не вичерпані. Постійний пошук нових, ефективних технологій, прагнення до формування системи інформаційної підтримки освіти, тісний взаємозв’язок з партнерами, буде сприяти утвердженню бібліотеки як справжнього культурного, інформаційного і освітнього центру, який одержує, зберігає і розповсюджує різноманітні джерела інформації, здатні задовольнити будь-які запити своїх читачів.
Таким чином, зміст роботи бібліотеки був спрямований на те, щоб формувати духовний світ дитини і сприяти гармонійному розвитку особистості.